Bugatti”

Bugatti

Bugatti

Bugatti Markası Tarihi ve Tarihsel Gelişimi 1909 yılına kadar dayanmaktadır. Marka kuruluş amacı olarak yüksek performanslı araçlar üretmek için 1909 yılında kurulmuştur. Firmaya ismini veren ve kurucusu olan kişi Ettore Bugatti'dir. Ettore, markayı Fransa'nın Mulhouse şehrinde kurmuştur.

Marka tarihsel gelişimi açısından en sıkıntılı dönemlerini 2. Dünya Savaşı döneminde yaşamıştır. Savaş başlayana kadar dünyanın en hızlı ve en prestijli otomobillerinin üretimini yapan marka, savaşın başlaması ile birlikte maddi sorunlar baş göstermiştir. Ettore Bugatti'nin oğlunun da ölümü ile birlikte marka iflas etmiştir. 1998 yılında ise Volkswagen grubu tüm isim haklarıyla birlikte markayı satın alarak Bugatti markasıyla tekrardan otomotiv sektörüne giriş yapmıştır. Firmanın Volkswagen grubunun çatısı altında ürettiği ilk model Bugatti Veyron olmuştur. Bu model 4 Milyon Euro gibi bir fiyatla seri üretim halindeki otomobiller arasında en pahalısı olmuştur.

Tarihsel süreç incelendiğinde şimdiye kadar en yüksek fiyatla satılmış olan otomobil, Bugatti Royale'dir. Bu modelden sadece 6 tane üretilmiş ve Japonya'da 15 Milyon Euro gibi bir fiyattan satışı yapılmıştır. Bugatti markasının otomobilleri bir mühendislik ürünü ve aynı zamanda bir sanat eseri niteliğindedirler. Genel olarak şık ve kaliteli tasarımlarla birlikte, fiyat olarak da çok pahalı olan otomobiller üretilmiştir. Bu bakımdan otomobil sektörüne ismini kazımayı başaran firma, dünyanın en pahalı ve kaliteli tasarımlarını yapan marka olarak günümüzde de halen tanınmaktadır.

Bugatti Hakkında Yorumlar