Martina Navratilova”

Martina Navratilova

Martina Navratilova

Martina Navratilova, (d. 18 Ekim 1956, Çekoslovakya), eski tenisçi ve antrenör. Eski dünya 1 numarası tenisçi Billie Jean King, 2006 yılında yaptığı açıklamada Navratilova'nın "tekler, çiftler ve karışık çiftlerde, şimdiye kadar yaşamış en büyük tenisçi" olduğunu ifade etmiştir.

Navratilova, teklerde 18, çiftlerde 31(tüm zamanların rekoru) ve karışık çiftlerde 10 Grand Slam şampiyonluğu kazanmıştır. Teklerde kazandığı 167 ve çiftlerde kazandığı 177 kupa ile tüm zamanların açık dönemi rekorunu kırmıştır. 1978-87 arasında 9 yıl dünya sıralamasında 1 numaraya yükselme başarısı gösterdi.

Tenis yazarı Steve Flink The Greatest Tennis Matches of the Twentieth Century isimli kitabında onun için 20.yüzyılın Steffi Graf'tan sonra en iyi kadın tenisçisi olduğunu söylerken tenis tarihçisi ve gazeteci Bud Collins ise onun tüm zamanların en iyi tenisçisi olduğunu belirtmiştir.

Teklerde 18 çiftlerde 31 karışık çiftlerde ise 10 Grand Slam turnuvası şampiyonluğu vardır. Kariyeri boyunca toplam 167 kupa kazanmıştır.

Lezbiyen olduğunu seneler önce açıklayan ve o zamandan beridir LGBT hakları için çalışmalar yapan Martina Navratilova 2010 yılında meme kanseri olduğunu açıkladı.

Martina Navratilova Hakkında Yorumlar