Michael Jordan”

Michael Jordan

Michael Jordan

Michael Jeffrey Jordan (d. 17 Şubat 1963) emekli Amerikalı profesyonel basketbolcu ve aktif iş adamıdır.

Michael Jordan döneminin en efektif pazarlama başarısı olan sporcularından biri Çok kısa sürede ligin yıldız oyuncuları arasında yer alarak, üretken ve skorcu oyunu ile seyircileri salona çekti. Sıçrama yeteneği, özellikle All Star Organizasyonu'ndaki slam dunk yarışmasındaki faul çizgisinden potaya smaç yapması ile, Jordan'a "Air Jordan" ve "His Airness" lakaplarını getirdi. Aynı zamanda, basketboldaki en iyi savunma oyuncularından biri olarak da ünlendi. 1991 yılında Bulls ile ilk NBA şampiyonluğunu kazandı. Daha sonra iki sezon daha, 1992 ve 1993 şampiyonluk kazanarak takımı ile, "three-peat" olarak adlandırılan, üç kez üst üste şampiyonluk başarısı kazandı. Ancak, 1993-94 sezonu başlamak üzereyken aniden, beyzbol kariyerine devam etme amacıyla NBA'de basketbol oynamayı bıraktı. 1995-96 sezonunda tekrar Bulls'a döndü ve takımına 1996, 1997 ve 1998'de olmak üzere üç kez daha üst üste NBA şampiyonluğu kazandırdı. Bu dönemde Chicago Bulls ayrıca, 1995-96 sezonunda, normal sezon içinde 72 maç kazanarak en yüksek galibiyet oranına sahip oldu. 1998-99 sezonunda, Jordan tekrar basketbolu bıraktı, ancak iki sezon sonra 2001-02 sezonunda Washington Wizards takımının üyesi olarak tekrar basketbola döndü.

NBA tarihinin oybirliğiyle "gelmiş geçmiş en iyi basketbolcusu" seçilen Michael Jordan basketbol tarihinin en iyi oyuncusudur. Bu sporu dünyanın dört bir yanına sevdirebilmeyi başarmıştır. 1984'te Chicago Bulls tarafından draft edildikten sonra 2003'te Washington Wizards'tan emekli oluncaya dek kariyerinde 6 NBA şampiyonluğu,5 NBA normal sezon MVP'liği,6 NBA Finalleri MVP'liği gibi ödüllerle birlikte 6 NBA şampiyonluğu 2 Olimpiyat Altın Madalyası kazanmıştır.

1999'da, ESPN tarafından 20. yüzyıldaki Kuzey Amerika'nın en büyük sporcusu ilan edildi. Associated Press ise Babe Ruth'un ardından yüzyılın en başarılı ikinci sporcusu olarak açıkladı.

Jordan ayrıca adına çıkarılan ürünler ile de önemlidir. Nike firmasının 1985 yılında çıkardığı ve halen üretilen Air Jordan modeli ile firmanın popülerliğini oldukça arttırdı. Oyuncuya adanan ve 1996 yılında çekilen Space Jam adlı filmde oynamıştır. Jordan halen Kuzey Karolina'daki Charlotte Hornets takımının sahibidir. Ayrıca Michael Jordon, efsanevi Pop müzik sanatçısı olan Michael Jackson'ın 1991 çıkışlı Dangerous adlı albümünden çıkan beşinci şarkısı olan ''Jam'' adlı parçanın klibinde oynamıştır.

Michael Jordan Hakkında Yorumlar