Tayland Bahtı”

Tayland Bahtı

Genel Bakış

Tayland Bahtı, Tayland Krallığının resmi para birimidir. 100 sataya bölünür. Bahtı, Güneydoğu Asya'nın en güçlü para birimlerinden biridir. Tayland Bankası tarafından basılmaktadır.

Ekonomi

Tayland ekonomisi gelişmiş, ticarileştirilmiş bir ekonomidir. Bu, ihracata bağlı olarak; İhracat GSYİH'nın üçte ikisinden fazlasını oluşturuyor. Tayland bankası, 19 Aralık 2006'da, iki pazar arasında %10'a varan farkla açık deniz ve açık döviz kurları arasında büyük bir farklılığa neden olan bir dizi döviz kontrolleri başlattı. 3 Mart 2008'de kısıtlamalar getirildi ve şu an açık deniz ve açık döviz kurları arasında fark gözlenmemektedir.

Tarih

Tayland para biriminin geçmişi, ilk yüzyıldan önce Tayland'da kullanılan bir değişim aracının yaratılmasına kadar uzanıyor. Orijinal Tayland para birimine Tical deniyordu; 1925 yılına kadar banknotlarla ilgili İngilizce metinde kullanılmıştır. Bahtı ismi, 19. yüzyıldan bu yana para birimi için Tayland adı olarak kullanılmıştır. Hem Tikal hem de Baht para birimleri başlangıçta bir ağırlık birimleri idi ve madeni paralar hem gümüş hem de altın cinsinden verilmiştir, ağırlıkları Baht cinsinden ve kesirleri ve katları cinsinden ifade edilmiştir. Baht 1897 yılından bu yana ulusal para birimi olmuştur ve ulusal para birimi olarak kabul edilmeden önce bile kullanılmaktadır.

Tayland Bahtının Tanıtımı

1880 yılına kadar Tayland Bahtı, İngiliz Sterlini'ne 8 TBH ile 1 GBP arasında sabitlenmişti. Bahreyn İkinci Dünya Savaşı sırasında eşit olarak Japon Yeni'ye bağlanıncaya kadar bu oran birkaç kez değişti. Savaştan sonra para birimi 1 ABD Doları başına 20,8 Baht, daha sonra 1978'de ABD Doları başına 20 Baht ve 1984'te 25 Baht olarak değiştirildi.

Finansal Kriz

1997'de Tayland finansal krizine girdi. Baht, değerinin yarısını kaybetti ve dalgalı döviz kuru rejimini benimsedi. Ekonomik çöküşten bu yana Tayland Bahtı istikrara kavuştu. Resmi olmayan olarak, Tay Baht Laos, Kamboçya ve Myanmar'da kullanılır.

Tayland Bahtı Hakkında Yorumlar