Çeçenistan”

Çeçenistan

Çeçenistan

Cumhuriyet (komşu İnguşetya ile birlikte 1990 est. Pop. 1.300.000), N Kafkasya'da 6.100 metrekarelik bir alan, Avrupa Avrupa ülkesi (15.800 km²) . Grozni başkenttir. 1992'den önce Çeçenya ve İnguşetya Çeçenistan -İnguş Cumhuriyeti'ni oluşturdu.
Dağlık bölge, doğal gazın yanı sıra önemli petrol yataklarına da sahiptir.kireçtaşı, alçı, kükürt ve diğer mineraller. Maden suyu, bir spa merkezi haline getirmiştir. Tarım Terek ve Sunzha nehri vadilerinde yoğunlaşmıştır. Petrol, petrokimya, petrol sahası ekipmanları, gıdalar, şaraplar ve meyveler üretilmektedir. Eteklerimizde yoğunlaşan nüfus ağırlıklı olarak Çeçen veya Nokhchi'dir. Çeçen, komşu İnguş gibi, Sünni Müslüman ve Kafkas dili konuşuyor.

Tarih
17. yüzyıldan beri ayrı bir insan olarak kabul edilen Çeçenler, Rusya'nın Kafkasya'nın 1818-1917 yıllarındaki fetihlerinin en aktif karşıtıydı. İmam Şamilin liderliğindeki başarısız bir 1850'lerde isyan sırasında sert bir şekilde savaştılar . Bolşevikler bölgeyi 1918'de ele geçirdiler ancak 1919'da General AI altında karşı-devrimci güçler tarafından yerinden edildi.Denikin .
Sovyet yönetimi yeniden kurulduğunda, bölge 1921'de Dağ Halk Cumhuriyeti'nde yer aldı. Çeçen Özerk Bölgesi 1922'de kuruldu ve 1934'te Çeçen-İnguş Bölgesi'nin bir parçası haline geldi, 1936'da bir cumhuriyet kurdu. Çeçen ve İnguş birimleri II. Dünya Savaşı sırasında istilacı Almanlarla işbirliği yaptıktan sonra birçok bölge sakinleri sınır dışı edildi (1944). için Orta Asya'da . 1956'da davalılar ülkesine geri gönderildiler ve cumhuriyet 1957'de yeniden kuruldu.
1991'de Sovyetler Birliği olarakbölünmüş, cumhuriyetin Çeçen-egemenliği altındaki parlamentosu, bağımsızlığı Çeçenya olarak bilinen ve daha sonraları İçkerya Cumhuriyeti olarak ilan etti. Haziran 1992'de Rusya, İnguş sakinlerine topraklarının beşte birinde kendi cumhuriyetlerini (İnguşetya) verdi; sonraki yıllarda topraklar üzerinde iki cumhuriyet arasında anlaşmazlık ve gerginlik olmuştur.
Rusya hükümeti ile Çeçen cumhurbaşkanı Dzhokhar Dudayev arasındaki gerginlik, Rus askerlerinin ayrılıkçı hareketi ezmek için geldiği 1994 yılının sonlarında savaşa tırmandı. Grozny savaşta harap oldu ve on binlerce kişi öldü. Rus kuvvetleri 1995 yılında birçok alanın kontrolünü ele geçirdi, ancak ayrılıkçı gerillalar dağlık güneyin çoğunu kontrol ettiler ve Rusya'nın diğer bölgelerinde olağanüstü terör eylemleri gerçekleştirdiler. Mücadele 1996 yılında, Dudayev'in Zelimhan Yandarbiyev tarafından öldürülmesi ve başarılı olmasıyla devam etti. Ruslar Çeçenya'yı fiilen özerklikle bırakan ateşkesin ardından esasen yenilgiyi kabul ettiler.
Çeçen güçlerinin genelkurmay başkanı Aslan Maskhadov, 1997'nin başlarında cumhurbaşkanı seçildi ancak cumhuriyet üzerinde çok az kontrol sahibi olduğu ortaya çıktı. 1999 yılındaİslam hukuku kuruldu. Moskova'da bir dizi bombalama da dahil olmak üzere terörizm patlak verdi ve İslamcı militanlar Çeçenya'dan komşu Dağıstan'ı işgal ettikten sonra Rus kuvvetleri bombaladı ve Grozni'yi ele geçirip isyancıları dağlık kalelere zorlamak için Çeçenya'yı işgal etti. İsyancılar, Rus kuvvetlerine ara sıra gerilla saldırıları, Moskova ve Çeçenya dışındaki diğer Rus şehirlerinde terör saldırıları yapmaya devam ettiler, ancak 2004'ten bu yana Çeçenya'da önemli isyancı saldırıları yaşanmadı. Her iki taraf da vahşetten ve terörle mücadele etmekten suçlu bulundu.
2003 yılında seçmenler Çeçenya için yeni bir anayasaya onay verdiler ve Akhmad Kadırov daha sonra cumhurbaşkanı seçildi, ancak seçim genel olarak ne özgür ne de adil sayıldı. Hem anayasa hem de cumhurbaşkanı Rus hükümeti tarafından desteklendi. Kadırov 2004 yılında öldürüldü; Alu Alkhanov onu başarmak için seçildi. Rus kuvvetleri, 2005 yılında ılımlı bir Çeçen isyancı lider olarak kabul edilen Mashadov'u ve 2006'da ünlü ve önemli bir isyancı komutanı Şamil Baseyev'i öldürdü. Alkhanov,
Başbakan Ramzan Kadırov ile bir güç mücadelesinden sonra 2007 yılında cumhurbaşkanı olarak istifa etti .Eski cumhurbaşkanının oğlu ve Kadırov daha sonra cumhurbaşkanlığı görevine getirildi (yazı, 2010 yılında imam olarak değiştirildi). Kadırov terörist ve sadist vahşetten suçlandı; rakiplerinin ve eleştirmenlerinin bir kısmı suikasta uğradı ve aynı zamanda terörle mücadele saldırılarında da bir artış oldu.

Çeçenistan Hakkında Yorumlar