Çek Cumhuriyeti”

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti

Avrupa'nın orta kısmındaki kuzey yarım kürenin ılıman bir bölgesinin merkezinde yer alan ve Bohemya, Moravya ve Silezya'nın bir kısmının topraklarını kapsayan, toprakla kilitlenmiş bir ülkedir. Polonya sınırındaki devlet sınırı (761.8 km), Almanya (810.3 km), Avusturya (466.3 km) ve Slovakya (251.8 km).
Fiziksel-coğrafi açıdan Çek Cumhuriyeti, Bohemyalı masif ve Batı Karpatlar'ın iki dağ sisteminin bölünmesi üzerinde yer almaktadır. Kuzey, Baltık ve Karadeniz'in nehir havzalarını bölen ana Avrupa su havzaları, Çek Cumhuriyeti topraklarından geçmektedir.
Tarihçe
M.Ö. 4. yüzyılın başlarında Çek havzasına yerleşmiş olan etnik grupların en eski tarihi kanıtları, topraklarının Boiohaemum (Boii'nin Evi), Latince Bohemya adını aldığı Celtic Boii kabileleriydi. Yüzyılın başında Keltler, Alman kabileleri tarafından zorla çıkarıldı. 6. yüzyıldan itibaren 7. yüzyılda Avar yayılımı (Samo bölgesi olarak adlandırılan) karşısında güçlerini birleştiren çeşitli Slav kabileleri buraya yerleşti. 820'den sonra, ispatlanmış ilk devlet, bölgedeki Hristiyanlığa dönüşümle bağlantılı olan Büyük Moravya İmparatorluğu, bugünkü Cumhuriyet topraklarında kurulmuştur. 10. yüzyılın başlangıcındaki düşüşünü takiben, bir devlet yaratan halkın ana dayanağı batıya Bohemya'ya taşındı.
Premyslide hanedanlığı sonunda devleti birleştirmeyi başardı. Ana tarihi ülkelerin (Bohemya ve Moravya) sınırları, Orta Çağ'dan beri değişmemiştir, Çek devletinin diğer bölgeleri her zaman sadece geçici olarak var olmuştur.
1526 itibariyle Çek Kronu'nun toprakları Habsburg monarşisinin bir parçasını oluşturdu. Fakat her zaman bağımsızlığı korumaya yönelik çabalar vardı.
Monarşinin parçalanmasından sonra, tarihi Çek toprakları, Macar krallığının (Slovakya ve Karpatya Ruthenia) parçaları ile birleşerek, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun sonrası devletlerinden biri olarak Çekoslovakya'yı oluşturdular.
1938'de komşu Almanya, Cumhuriyet topraklarının (Sudeten Land) kendi parçası olduğunu iddia etti. Mart 1939 itibariyle, Çek Arazi geri kalanı Almanlar tarafından işgal edildi (Bohemya ve Moravya Koruma Dairesi), Slovakya bağımsız bir devlet ilan edildi.
1945'te Çekoslovakya statüsünü (Karpat Ruthenia olmadan) geri aldı ve aynı anda üç milyon Alman azınlığı zorla transfer edildi. 1948'deki darbeden sonra Komünist Parti hükümeti devraldı ve ülkede totaliter bir rejim başlattı. Altmışlar, Sovyetler Birliği'nin ve Varşova Paktı üyesi ülkelerin bir askeri müdahalesinin Ağustos 1968'de kısaltılmasıyla sonuçlanan totaliter yönetimin hafif bir gevşemesine yol açan gelişmeleri gördü.
Komünist rejimin 1989 yılı Kasım ayında çöküşü çoğulcu bir demokrasinin yenilenmesini kolaylaştırdı. Sonraki yıllarda Sovyet işgal birimleri geri çekildi (1990-91) ve devlet içinde birçok reform yapıldı. Her iki Federal cumhuriyetin 90'lı yılların başında, ortak devleti ortak devleti iki bağımsız devlete bölmek için bir anlaşma olan karşılıklı diyaloğa girdiler. Çek Cumhuriyeti, Çek ve Slovak Federatif Cumhuriyeti'nin (CSFR) bölünmesinden sonra 1 Ocak 1993'te meydana geldi.
Çek Cumhuriyeti NATO'ya (1999) katıldı ve 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'nin tam üyesi oldu.
Mimari Avrupa'nın kalbinde yer alması sayesinde ülke, tarihi boyunca çeşitli kültürel etkiler ve mimari tarzlarla karşı karşıya kalmıştır. Ülkenin II. Dünya Savaşı sırasında çok az zarara uğraması, ne de yeniden yapılanma projeleri nedeniyle tahrip olması nedeniyle, zengin bir kültürel miras korunmuştur. Çek Cumhuriyeti'nde uluslararası kuruluş UNESCO tarafından tanınan toplam 12 sıradan miras rezervasyonu vardır: Prag - tarihi merkez, Cesky Krumlov - tarihi merkez, Telc - tarihi merkez, Zdar nad Sazavou - St. Jan hac kilisesi Zelena Hora'daki Nepomucky, Kutna Hora - tarihi merkez, Lednice- Lednicko-Valticky arazisi, Holasovice - köy rezervasyon, Kromeriz - bahçeler ve saray, Litomysl - saray ve arazisi, Olomouc - Kutsal Üçlü, Brno - Villa Tugendhat, Trebic - Yahudi Mahallesi ve St. Procopus Bazilikası.

Doğal zenginlik
Çek Cumhuriyeti'ndeki doğal servet, resmen doğa rezervleri ilan edilen birçok alanda korunmaktadır. Çek Cumhuriyeti topraklarında, korunmalarını sağlamak için en katı kurallara tabi olan dört milli park vardır (Krkonose, Sumava, Podyji ve Çek İsviçre).
Çek Cumhuriyeti topraklarında, kaplıcaların olduğu alanlarda iyileştirici ve iyileşme tedavileri için kullanılan çok sayıda soğuk ve sıcak doğal maden suyu kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynakların birçoğu da mineral ve sofra suyu üretimi için hizmet vermektedir.
sanayi
Çek Cumhuriyeti, sanayi üretiminde uzun zamandır devam eden bir geleneğe sahiptir. Endüstrilerinin bileşimi, tipik olarak küçük ama olgun bir piyasa ekonomisine karşılık gelecek şekilde yeniden yapılandırılmaktadır. Son yıllarda, gıda üretiminin payı artmış, ancak mühendislik sektöründe bir düşüş yaşanmış, ancak Çek Cumhuriyeti'nde en önemli sanayi kolu olmaya devam etmektedir. Tüketim malları üretimindeki en gelişmiş alanlar, tekstil ve giyim, ayakkabı, porselen, seramik ve kostüm takıları üreten geleneksel branşlardır.
Tarım
Gıda üretiminde en önemli alanlar un, şeker, et ve bira biraları işleyen endüstrilerdir. Tatlı su balıklarının yetiştirilmesinde uzun süredir var olan bir gelenek vardır ve bu bağlamda çok sayıda insan yapımı göllerde balık yetiştiriciliği gelişmiştir. Hops önemli bir ihracat makalesidir.

Çek Cumhuriyeti Hakkında Yorumlar