YOL”

YOL

Yol

Ulaşım araçlarının hareketine, muhtemelen insanların ve hayvanların hareketine uyarlanmış, teknik cihazlarla donatılmış işaretli rota ulaşım araçlarına bağlı olarak 4 tip yol ayrılmıştır. Dairesel bir yolizsiz taşıtların hareketi için yüzeyin serilmesiyle adapte edilen arazi şeridi, bazen beton, taş küpler, asfalt beton, klinker, trilyon, katran, ezilmiş taş, çakıl; sert yüzeyli yol birkaç katmandan oluşur: suni alt tabaka (kum veya çakıl yatak), destek tabakası ve aşınma tabakası (bitümlü, beton kaplama ve diğerleri); yolun ana kısmı yoldur; yolun her iki tarafında da sözde Yol kenarı, yapısal nedenler ve yaya güvenliği için gereklidir. Yüksek yaya trafiği durumunda, yol kenarı caddeye giden yolu değiştiren kaldırımlara dönüştürülür; yağmur suyu hendekleri yolun her iki tarafında yapılmış drenaj için kullanılır; ek yol ekipmanları: yol işaretleri, mesafe işaretleri, tabelalar, benzin istasyonları, otoparklar, vb. otoyollar (ters yönde trafik yönlerine, çarpışma olmayan kavşaklara ve girişlere sahip sürekli ayrılmış ara yollar). Dünyanın en eski yol ağı: yol Ur 2300 MÖ ve Süveyş bağlayan inşa edilmiştir, Nil Keops'un piramit ile limana bağlayan yol, onbirinci yüzyılda ve 5 bin İnkalar uzunluğunun Büyük Kral Yolu adlı Çin'de yollar. km. yak. MÖ 2000 Yol Malta'da yerleşik eski Avrupa yol ağı DemiryoluBant yüzey demiryolu altzemin (köprüler, tüneller, istinat duvarları), yolcu ve açıklık kargo (istasyon binaları, platformlar, rampalar) mesajları trafik servis istasyonu ve ekipmanları teknik donanım (elektrik, kanalizasyon, su) işlemek için tesisler; Demiryolu yüzeyi, konektörler ile bağlantılı raylar (demiryolu rayları) içerir ve sözde üzerinde duran ahşap veya beton temellere bağlanır. podsipce, yani rayların ve traverslerin yaylı bir desteğini oluşturan bir kırma taş, çakıl tabakası; Demiryolunun yüzeyi, bir batma ya da bir kesişme şeklindeki bir arazi şeridi olan alt-tabakaya yatırılmıştır; pist yatağının üst kısmı pist olarak adlandırılır. Yolu suyusu alanlarında (nehirler) su taşımacılığına ve rota izlerine uyarlanmış nehirler veya kanallar; Gezilebilir ve seyyar su yolları, deniz ve iç su yolları arasında ayrım yapın. Yol havacılık hava taşımacılığı için tasarlanmış belirli bir genişliğe ve yüksekliğe (maksimum ve minimum) ile, bir toprak belirlenmiş şerit üzerine hava boşluğu, başlangıç ve son noktaları havaalanları; hava servisi tarafından kontrol edilir ve uygun radyo navigasyon cihazları vasıtasıyla uçak orada tutulur; Sabit hava taşıma hatları için belirlenen hava koridoru denir .

Hareketli malzeme noktasının kapsadığı yolun uzunluğu; Birkaç kez kat edilen parça bölümleri, dikkate alınan nokta kadar çok kez sayılır; yol uzunluk olarak ölçülür (uluslararası sistemdeki temel ünite SI metredir).

"Yol" aylık litera-politik dergisi, ed. Varşova'da 1922-37; Pilsudski'nin yönelimini temsil etti, 1926'dan sonra devletleri gerçekleştirdi. kültürel canlanma programı; diğerleri arasında editörler A. Skwarczy?ski (1927'ye kadar), S. Vincenz, W. Horzyca (1928'den itibaren); "The Library of the Way" dizisinde çok sayıda sınıf çalışması yayınlandı. edebiyat.

YOL Hakkında Yorumlar