Ford”

Ford

Ford


Ford binek otomobil, kamyon, özel araç, otobüs, traktör, balast ve tarım araçları markası; 1903'ten beri ABD'de Amerikan şirketi Ford Motor Company tarafından ve grubun fabrikalarında, bağımsız iştiraklerde ( Büyük Britanya, Almanya ) üretildi veya birçok ülkede lisans aldı; 1908, Ford T modelini üretmeye başladı - dünyanın ilk seri üretilen aracı.

Ford , HENRY 30 Temmuz 1863 Dearborn'da (Michigan) doğdu 1896 ilk arabasını yaptı 1901 Grosse Point'te kendi arabasını sürerek yarış kazandı 1903 Ford Motor Şirketi'ni kurdu Dünya rekoru için araba hızını ayarla (145 km / s) 1908 Ford T modelini tanıttı 1913 İlk hareketli montaj bandını ve yeni iş organizasyonunu kullandı - fordism 1922 hayatımı ve işimi verdi 1927 Ford T üretiminin tamamlanması 7 IV 1947 Dearborn'da öldü O, 30 Temmuz 1863'te Dearborn'da (Wayne, Michigan eyaleti) doğdu. Henry Ford, İrlandalı göçmen çiftçinin oğluydu; Çocukluğunu kırsal alanda geçirdi, makineler konusunda tutkulu ve en sevdiği meslek, arkadaşlarının saatleriyle uğraşıyordu. 16 yaşında, okul ve aile evinden ayrıldı ve Detroit'te bir makine dükkanı çalıştı. Burada motorların tasarımı ve çalışması hakkında bilgi aldı. Detroit'teki Edison Illuminating Company'de tamirci olarak çalışırken, ilk arabasını boş zamanlarında 1896'da kurdu. Oldukça ilkel bir araçtı, ancak Ford'un kendini sadece otomobil üretimine adamaya karar verdi ve aynı zamanda spor sürücüsünün şöhreti hakkında da hayal kurdu.

Ford Motor Şirketi Ford Motor Şirketi [ Fo: r d Mo içinde t? r bakkam ağacı ? ni ] telaffuzu. Amerikan otomobil şirketi, dünyanın 3. en büyük şirketi; Dearborn'daki (Michigan) karargah; 1903 yılında kurulan 1913'te montaj bandı tanıtıldı; 1915, milyonuncu otomobilini üretti ve 1923'te Amerikan otomobillerinin yarısından fazlasının üreticisi oldu; 1926, beş günlük, 40 saatlik bir çalışma haftası grupta tanıtıldı; Birinci Dünya Savaşı ve II sırasında silah üretimini geliştirdi; 1956 yılından itibaren Ford Motor Company New York Borsasında işlem görmektedir. Şirket şunlardan oluşur: Ford Kredi, Ford bölümü (Ford otomobil - otomobil, kamyonet ve kamyon), Lincoln, Mercury, Premier Automotiv Group, dahil - Volvo (binek otomobiller), Jaguar ve Land Rover (ikincisi için tasarlanmıştır satış). Şirket ABD de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde otomobil üretmektedir. Kanada, Meksika, Almanya, Türkiye, Brezilya, Arjantin, Avustralya, Çin; ayrıca traktör, lokomotif, uçaklar ve uydular; faturalar 160 milyar dolar, istihdam 283 bin kişi (2006).

Ford Hakkında Yorumlar