Avustralya”

Avustralya

Avustralya

Avustralya kıtasında bir devlet İsimler: . Ang Avustralya, Avustralya Commonwealth, . Ang Avustralya () Commonwealth Alan: 7,7 milyon km 2 Nüfus: 23 milyon nüfusu (2013) Nüfus yoğunluğu: 3.0 kişi / km 2 (2013) Diller: İngilizce İdari bölüm: 6 eyalet, 2 federal bölge, başkent Başkentler: Canberra Kurlar: Avustralya doları (AUD) = 100 cent Resmi tatil günleri: 26 I - Avustralya Günü, sözde kıtada iniş yıldönümü İlk Filo (1788) Uluslararası örgütler: Pasifik Adaları Forumu , Asya Kalkınma Bankası , Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası için , Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu , Uluslararası Çalışma Örgütü , Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası , Uluslararası Para Fonu , Uluslararası Ceza Mahkemesi , Birleşmiş Milletler , Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü , Dünya Ticaret Örgütü , Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Resmi web siteleri: www.gov.au (Avustralya Hükümeti İnternet sitesi) Saat dilimi: GMT + 8 / + 10.30 Araba kaydı: AUS İnternet alanı: .au Telefon öneki: 61 Hava işareti: VH

Avustralyada Ekonomik Durum
Avustralya gelişmiş ülkelere aittir; ekonomi, geniş kapsamlı bir üretim yoğunlaşması ve sermayenin merkezileşmesi ile karakterizedir; en büyük üretim ve hizmet kuruluşları: BHP Billiton, Kolonyal Şeker Rafineri, Imperial Chemical Industries, Telstra; En büyük sermaye kuruluşları: Avustralya Karşılıklı Sağlama Derneği, Ulusal Avustralya Bankası. Savaş sonrası dönemde ABD ve Japon başkentinin güçlü bir şekilde genişlemesi oldu. (İkinci Dünya Savaşı Avustralya, esas olarak İngiliz başkentinin genişleme alanıydı); yerli sermaye, madencilik hariç, ekonominin tüm sektörlerinde% 50'nin üzerinde paya sahiptir. Kişi başına düşen GSYİH, satın alma gücü paritesine göre 37,5 thous'dur. ABD doları (2007). Avustralya ekonomisi büyük ölçüde küresel ekonomiye bağlıdır (ihracatın değerinin yaklaşık% 70'i maden kaynakları ve tarım ürünleridir); Ardı ardına hükümetler, pazarları genişletmeyi ve dengelemeyi, teknolojiyi değiştirmeyi ve özellikle Japonya ve ASEAN ülkeleriyle birlikte Pasifik ülkeleriyle işbirliği yapmayı amaçlıyor. Dünya komünist sisteminin (1989) dağılması, Avustralya'nın ekonomik büyümesinin zayıflamasına katkıda bulundu; Enflasyonist süreçler yoğunlaştı, işsizlik arttı, Avustralya doları düştü; 1989 Avustralya'nın yabancı borçluluğu 110 milyar ABD Doları'nı aştı. Bu durumla bağlantılı olarak başlatılan reformlar, ekonominin toparlanması ve rekabet gücünün artması, özellikle de gümrük vergilerinin ve vergilerin düşürülmesi ve işleme endüstrisinin geliştirilmesi gibi nedenler yarattı. İşsizlik oranı% 4,4 (2007)

Avustralya Tarihi
Avustralya'nın en eski sakinleri olan Aborijinlerin kökeni nihayet açıklığa kavuşturulmamıştır. Güneydoğu Asya'dan 40-60 bine ulaşan antropolojik terimlerle populasyona göre kıtanın üç aşamalı yerleşimi en muhtemel versiyonudur. yıllar önce, ancak son arkeolojik araştırmaların sonuçları bu sürecin çok daha erken başlamış olabileceğini düşündürmektedir. beyaz yerleşimciler gelmeden önce Aborijinler avcılık ve toplama ekonomisine dayalı bir göçerlerin, kıtanın farklı bölgelerinde yaşadı. Aborijinlerin yaşadığı Avustralya, 1880'lere kadar Avrupa ülkelerine ilgi göstermedi. İngilizler, Doğu Kıyısı'nı (Yeni Güney Galler) sadece Kuzey Amerika'daki mülkün bir kısmını kaybettikten sonra kolonileştirmeye başladı. 1788 yılında, bugünün Sydney bölgesinde sözde İngiliz grubuyla ilk filo. hükümlüleri. Yeni Güney Galler (1803'ten Tazmanya da dahil), askeri yönetime tabi olan bir İngiliz cezai sömürgesiydi ve ekonomisinin temeli, burada (1840'a kadar) gönderdiği topraklı subayların yetiştirilmesiydi. 18. yüzyılın sonundan itibaren Newcastle bölgesinde taş kömürü çıkarıldı. 19. yüzyılın başında, Yeni Güney Galler hızla gelişti. Temelleri, elyaf endüstrisinin taleplerinin arttığı Büyük Britanya'ya koyun yetiştiriciliği ve yün ihracatıydı. Bu hammadde için. 1920'lerin sonunda Ondokuzuncu yüzyıl Avustralya, dünyadaki en büyük yün üreticisi oldu.

Avustralya Hakkında Yorumlar