Uçak”

Uçak

Uçak

Havadan ağır uçaklar, güç tahrikli aerodinler; Kaldırma kuvvetleri, gövdeye göre sabit paneller üzerinde oluşturulur. Uçak, uçak gövdesi (kanatlar, gövde, kuyruk, iniş takımı), güç ünitesi (motor, pervane, nozullar) ve ekipmandan (sabit ve operasyonel) ve ekipmandan (elektrik, hidrolik, yakıt ve diğer tesisler) oluşmaktadır. Yatak panelleri (kanat çiftleri) sayısı ve konumu nedeniyle, tek kanatlı araçlar (düşük kanatlı, orta kanatlı, üst kanat dahil, yüksek kanatlı) ve çok kutuplu (çift katlı, vb.) Olarak seçilmiştir. Uçaklar genellikle tek gövdeli, nadiren çift gövdeli; tetidae bezk?ububowe olabilir ( kanat uçan). Gövde bir kabin ekibi ve yolcuları, bir kargo ambarını, ekipmanın, kurulumların ve yakıt tanklarının çoğunu (kanatlardaki geri kalanı, bazen havada) içerir. Geliştirilmiş (basınç) kabinler 3 km'nin üzerindeki yüksekliklerde uçuşa izin verir. Denge ve manevra kabiliyeti, uçağa bir kuyruk sağlar . Kara uçakları sabit veya geri çekilebilir bir şasiye sahiptir, tekerlekler bazen kayaklar ile değiştirilir. Şasi, bir ön tekerleğe ya da bir tek-yol tekerleğine sahip bir arka tekerleğe sahip olabilir (kanatların uçlarının altında destek tekerlekleri olan bir bisiklet sistemi ile). Deniz uçakları yüzer veya bir gövdeye sahiptir (bu tür uçaklara uçan tekneler denir). Amfibilerin bir tekne gövdesi veya şamandıraları ve katlanır tekerlekli şasileri vardırPervaneye bağlı olarak, pervane uçakları (piston ve turboprop) ve jet uçakları turbojet (genellikle jet denir) ve füze jetleri olarak ayrılır.
Hız nedeniyle, uçaklar subsonik ve süpersonik olarak ayrılır (zemindeki ses hızı 1224 km / s, yükseklik ise hafifçe azalır). Uçaklar yatay olarak çıkabilir, kısa bir kalkış yapabilir (STOL ) veya dikey (VTOL - dikey kalkış ve iniş ). Uçağın ve helikopterin kombinasyonu, yatay bir uçuşta - uçaklarla - iniş ve inişte helikopterler olan bükülmüş rotorlu paletlerdir. - Yolcu taşımacılığı, okul, spor (ve akrobatik BOXERS), sıhhi teçhizat, devriye, deneysel ve ultralight (ULM: uçakların kullanım amacına bağlı sivil ayrılmıştır ultra légère motorisée), Ve askeri: düşman uçağı (kendi savaşçıları bir varyasyonunu mücadele için tasarlanmıştır avcılık, taşıyıcılar ve füzeler hominginde dahil kendi topraklarında faaliyet uçakları), avcı-bombardıman (örn saldırı), bombalama (müdahale edilir) (anti-denizaltı dahil)-bulma devriye, taşıma tankerleri, et al deneysel elektronik komutu, bağlayıcı, bir eğitim okul müdahale erken tespiti. Savaş uçakları, toplar, füzeler, bombalar ve hedef füzeleri ile donatılmış ve radar ve lazer hedefleme ve seyir sistemleri ile donatılmıştır. Gemilerden (uçak gemileri) kalkış yapan uçaklara uçak gemileri denir.
uçağa edilir İlişkin: boyutları (kanat profili açıklık gövdenin uzunluğu, yatak yüzeyi yamalar yüksekliği, isteğe bağlı olarak uzantı paneli, örneğin ortalama genişliğe yayılma oranı.) ve performans - maksimum hızı, verimi, ve en az tırmanmaya, tavan, maksimum yükseklik uçuş aralığı, maksimum uçuş mesafesi, yüzey akıntısı, Çalışmaya Devam iniş, 15 metre yükseklikten 15 metre, iniş uzunluğu yüksekliğe mesafe-take off ve asansör drag oranı km mesafeye yani, uçak 1 km yüksekliğe sahip sürücü olmadan uçacak . .

Avcı uçağı Avcı uçağı, pot. savaşçı, ordu uçağı. uyarlanmış ana düşman uçaklarla havada savaşmak; hızlı (genellikle süpersonik hız ile), geribildirim; ile donatılmış elektronik ekipman ile donatılmış arsa ve füzeler.

Savaş uçağı bombalayan savaş uçağı, savaş uçağı yer hedefleriyle (bombalar, füzeler vb.) mücadele etmek için uyarlanmıştır.

Uçak Hakkında Yorumlar