Yazılım”

Yazılım

Yazılım

yazılım kullanımını mümkün kılan veya kolaylaştıran bir dizi bilgisayar programı;
o, üreticiler tarafından ekipmanla birlikte verilen ve ayrı olarak satın alınan veya oluşturulan, örneğin işletim sistemleri, çevirmenler, veritabanı yönetim sistemleri, elektronik tablolar, editörler, kütüphane altprogramları, uygulama programları; Belirli bir bilgisayar türü için tasarlanan genellikle tek tip bir grafik kullanıcı arayüzü ve bireysel programlar arasında veri alışverişi imkanı kullanır .

Ücretsiz Yazılım
Orijinal yaratıcının telif haklarını korurken, dağıtımı uygun bir lisans esasına göre gerçekleşir; Sonuç kodu ile birlikte, programın kaynak kodu hazır bulundurulur; lisans, programın herhangi bir şekilde kullanılmasına ve kendi programlarınızı oluşturmak için sınırsız kaynak kodunun kullanılmasına izin verir, ancak bir o da kullanılabilir hale getirilmelidir; örneğin internet sunucularından ücretsiz olarak temin edilebilir, ancak genellikle CD-ROM'larda dağıtılan programlar için de ücret alınmasına izin verilir; En popüler model lisansları şunlardır: GNU Genel Kamu Lisansı (böyle bir lisansa dayalı olarak Linux mevcuttur) ve Açık Kaynak.

Yazılım mühendisliği Üzerinde araştırma dahil olmak üzere BT departmanı programın yaşam döngüsünün yazılım geliştirme ve denetlenmesi, ihtiyaçların analizi, programın tasarımı ve uygulanması, uygulanması, işletilmesi ve modernizasyonu veya başka bir program ile değiştirilmesi.

Bilgisayar computare 'düşünün', 'hesaplayın' ], elektronik dijital makine, hafızaya kaydedilmiş bir program tarafından kontrol edilen, dijital biçimde sunulan bilgi (veri) işlemine yönelik elektronik cihaz. Bir bilgisayar kavramı, artık, sürekli olarak programlanmış bilgisayarları, örneğin, ev aletlerinde ve otomatik bilgisayarlarda, serbestçe programlanabilir olarak, kontrol otomatları olarak kullanılmaktadır. En popüler bilgisayarlardır kişisel bilgisayarlar vb ofis yazılımı kullanılarak tek bir kullanıcı için tasarlanmış, web tarayıcıları, oyunlar,.; Böyle bilgisayarlar monitör, klavye ekleyebilir ve fare veri, harici sabit diskler (manyetik) ve USB belleğe (örneğin, CD-ROM, DVD-ROM, Blu-ray gibi) optik diskler sokulur; Şu anda, bu bilgisayarlar genellikle Internet veya diğer bilgisayar ağında çalışmak üzere uyarlanmıştır . İş İstasyonları o örn fazla işlem gücü gerektiğinde de tek bir kullanıcı için tasarlanmış kullanılır. Multimedya bilgi (grafik, ses) ya da yazılım geliştirmeyi işlemek için. Kişisel bilgisayarlar ve iş istasyonları da denirmikrobilgisayarlar . Sunucular (ayrıca adlandırılan Orta , sunucu ) aynı anda kendi kişisel bilgisayarlar veya ağ (üzerinden bağlanan iş istasyonları üzerinde çalışan birden çok kullanıcıyı desteklemek üzere tasarlanmıştır istemci ). Sunucular İnternet'te de kullanılır ( WWW ). Anabilgisayarlar (. Ang Mainframe gerekli) kullanılır: büyük bilgi işlem gücü, çoklu kullanıcı desteği (örn. Aynı zamanda on binlerce) ve neredeyse sürekli kullanılabilirlik (% 99,999); genellikle birden fazla işlemciye sahipler (farklı görevleri gerçekleştirebilirler) ve farklı işletim sistemleri tarafından yönetilebilirler. süper(örneğin, Cray) karmaşık sayısal hesaplamalar için tasarlanmıştır; mimarileri, yüksek doğrulukta kayan nokta sayılarının hızlı hesaplanması için optimize edilmiştir; birkaç bin işlemciye sahip olabilirler.

Yazılım Hakkında Yorumlar