Fransa”

Fransa

Fransız Dili


Romance dil ailesinden dil;
Fransa ve deniz aşırı toprakları dışında, jf Wallonia, Belçika, Quebec, Kanada (Kanada), Aosta Vadisi (İtalya), Haiti, Antiller, Guyana, Kuzey Afrika, Batı ve Orta Afrika, Madagaskar; Gaul'un Julius Caesar tarafından fethedilmesinden sonra Celtic dilinin yerini aldığı Latinceden türemiştir; en eski anıt - Strasbourg 842 yemin ediyor; 3 dil periyodu: eski. (IX-on dördüncü yüzyıl), orta-yüksek (on dördüncü ile on beşinci asırlardan itibaren) (XVI yüzyıldan); aslen on ikinci yüzyıldan itibaren birçok lehçe. dil kült - Onbeşinci yüzyıldan kalan tek dil olan Paris'in lehçesi. kuzey Fransa; Villers-Cotterêts'in 1539 tarihli edisyonu, Fransız dilinin adm olarak kullanılmasını emretti. Provencal dilin daha üstün olduğu güney Fransa'da da; 1635 kurucu Akad. Fr., Fransız dilinin doğruluğu ve iyileştirilmesi üzerine patronluk yapmış; on sekizinci yüzyılda yazım kümesi; 17. yüzyıldan itibaren Fransızlar, Fransız kültürünün asimilasyonu ile birlikte anavatanın sınırlarının ötesine genişler. dahil olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleri tarafından Polonya.

Fransız Ulusal Kurtuluş Komitesi, fr. Comité Français de la Libération Nationale (CFLN), İkinci Dünya Savaşı'nda Özgür Fransa'nın mücadelesini yöneten siyasi iktidarın merkezi organı;
Cezayir'de 3 Haziran 1943'te, ilk olarak Generals Ch. de Gaulle ve H. Giraud, Ekim 1943'ten itibaren - Başkan de Gaulle; CFLN, diğerleri arasında, Fransız Direnişi birliklerinin entegrasyonu için, 1944'te Fransız Ulusal Silahlı Kuvvetlerini yaratıyor ; 1944'te Fransız Cumhuriyeti'nin geçici hükümeti oldu.

Fransız koçu fr. Polonya'da geniş, geniş tavşan cinsleri; garbonosa başı; vücut ağırlığı 6,5 kg'a kadar; gri-kahverengi kaplama; başka çeşitler de vardır; amatör yetiştirmede yaygındır.

Fransız devrimci takvim 1793 yılında Fransa'da tanıtılan güneş takvimidir. 22 IX 1792 - cumhuriyeti ilan günü, cumhuriyet döneminin ilk yılının ilk günü oldu
12 ay içine sene ayrılmıştır. (Sırayla, Eylül başlangıç: vendémiaire, Brumaire, frimaire, Nivose, pluviôse, Ventosa germinal, Floreal'de Prairial, Messidor, Termidor ve Fructidor) sonuna kadar tamamlayıcı 30 gün ve 5 ya da 6 gün sonra sayım ; hafta yerine bir ay o 3 yıl vardı.

Fransa Hakkında Yorumlar