İtalya”

İtalya

İtalya

Güney Avrupa, Apennine yarımadasında ve Sicilya, Sardunya ve diğer adalarda, açık Akdeniz'de ve Ligurya, Tiren, İyon ve Adriyatik denizlerinde bir devlet
İsimler: . Dahil Italia, İtalya Cumhuriyeti, dahil. (La) Repubblica Italiana
Alan: 301.3 bin km 2
Sınırlar: Fransa (488 km), San Marino (39 km), İsviçre (740 km), Avusturya (430 km), Slovenya (232 km), Vatikan (3,2 km) Devletin nüfusu : 59,9 milyon nüfuslu (2013)
Nüfus yoğunluğu: 198,7 kişi / km 2 (2013)
Diller: İtalyanca
İdari bölüm: 20 özerk bölge
Başkentler: Roma
Para birimi: euro (EUR) = 100 centavo (2002 lirasına kadar)
Resmi tatiller: Cumhuriyetin ilanının 2 VI - yıl dönümü (1946)
Uluslararası örgütler: Asya Kalkınma Bankası , Avrupa Uzay Ajansı , Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası , Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu , Uluslararası Çalışma Örgütü ,, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası , Uluslararası Para Fonu , Uluslararası Ceza Mahkemesi , Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı , Uluslar Örgütü ABD , Kuzey Atlantik Antlaşması teşkilatı , Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü , Avrupa Konseyi ,Dünya Ticaret Örgütü , Avrupa Birliği
Resmi web siteleri: www.italia.gov.it (İtalyan resmi web sitesi)
Saat dilimi: GMT +1
Araba kaydı: I
İnternet alanı: .it
Hava işareti: ben
İtalya Ekonomisi
İtalya, Avrupa ve dünya ekonomik güçlerinden biri olan çok gelişmiş bir ülkedir; 2007 yılında, yerli ürünün değeri 1786 milyar ABD dolarıydı; Almanya, Büyük Britanya ve Fransa'nın ardından 10. sırada; satın alma gücü paritesine göre kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla 30.4 thous. ABD doları (2007). 1960'larda ve 1970'lerde İtalyan ekonomisi Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biriydi; yüksek büyüme oranı (yılda yaklaşık% 5), Avrupa entegrasyonunun, yabancı sermayenin akışının ve sanayinin yanlısı ihracat gelişiminin, ucuz işgücünün kullanılmasının sonucuydu; 1980'lerde, gelişme hızı yavaşladı (gayri safi yurtiçi hasılanın yıllık bazda yaklaşık% 2 oranında artması) ve 1990'ların başında ekonomik durgunluk diğerlerinin yanı sıra artan bütçe açığı (gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık% 10'una kadar), AB ülkeleri enflasyonu (yılda% 10'un üzerinde) ve büyük yolsuzluk ve siyasi kriz (1993) arasında en yüksektir. 20. yüzyılın son yıllarında Avrupa parasal birliğine girmemizi sağlayan uzun vadeli ekonomik sorunların çoğu aşılmıştır (2004 yılında enflasyon -% 2.3). 21. yüzyılın başlarında, ekonomik büyümenin hızı yavaşlarken (% 0.1, 2005) Bütçenin sosyal harcamalar, aşırı sendikalar ve yolsuzluklarla aşırı yüklenmesinin bir sonucu olarak. Kamu sektörü (güç ve metalurji dahil) nispeten büyük ancak açıkça azalan ekonomik öneme sahiptir; Kayıtdışı ekonomi, güneyde kısmen mafya yapıları (Sicilya, Calabria, Sardunya) tarafından kontrol edilen diğer Avrupa ülkelerinden daha büyük bir rol oynamaktadır. Devlete ait şirketlere ek olarak, büyük özel şirketler var: Olivetti (makineleri ve ofis hesaplanması), Pirelli (kauçuk sanayi) sermayenin büyük ihracatçılar, Montedison (kimyasal ürünler), dahil olmak üzere Fiat (otomobil) Doğu Avrupa ülkelerine. İtalya, ekonomik ve sosyal karşıtlıklar ülkesi olarak kalmaktadır; (GSYİH'nin% 54.2 üretilen kuzey kesiminde 2002) sanayileşmiş Kuzey (Piedmont, Lombardiya, Liguria), gayri safi yurtiçi hasılanın% 50'sinden fazlasını üreten sermaye ve hizmetlerin yüksek konsantrasyonlu, adına ülkenin bölünmesi, az gelişmiş orta kısmı (kuzey bölgeleri korur İtalyan yarımadası) ve ekonominin önemli bir parçası güçlü mafya yapıları tarafından kontrol edilmektedir Mezzogiorno (adanın güney kesiminde ve İtalyan yarımadası) olarak bilinen tarım, seyrek nüfuslu güney. 2005 yılında tarım, ormancılık ve balıkçılık 2 yarattı, gayri safi yurtiçi hasıla, sanayi ve inşaat% 1 -% 29.1, hizmetler - 68,8%. 25500000000 ABD dönüştürülebilir bir para birimi ABD doları olan 65.0 milyar ABD doları İtalya'nın resmi rezervler tutarı (2005 yılı sonu), geri kalanı - altın (yaklaşık dünya rezervlerinin)
İtalya Tarihi
Antik dönemde, bugünün İtalya'sının alanı aslında Liguryalılar tarafından işgal edildi. Italiks ve Etruscans tarafından. Sekizinci yüzyılda M.Ö. Fenike kolonizasyonu VII-VI yüzyıllarda M.Ö. Sicilya doğu kıyıları ve güney İtalyan yarımadasını fethetti (Sardinya ve Sicilya) ve Yunanlılar, başladı. Romalılar tarafından birleştirilmiş MÖ 6.-3. Yüzyılda, Roma İmparatorluğu'nun merkezi bölgesi oldu. İmparator Ağustos döneminde, Alpler İtalyan sınırı olarak tanınmış ve bölgelere ilk toprak bölünmesi (12) yapılmış, isimleri çoğunlukla modern zamanlara dayanmıştır. İmparatorluğun alanı genişledikçe, İtalya'nın ekonomik ve kültürel konumu zayıfladı; 4. yüzyılda bu illerden sadece biriydi. Eski Roma inançları Hıristiyanlığı etkin bir şekilde tamamladı.
bölme imparatorluktan Sonuçları (395) Batı Roma İmparatorluğu düşüş musallat istilası Germen kabileleri Vizigotlar vandallar ve Hun bırakarak oldu. 476 - Empire ortadan kalktığı - İmparator Romulus Augustus çıkarılması ve resmen Bizans İmparatorluğu'nun üstünlüğünü tanıyan İtalya Odoakra kralı tarafından duyuru sonra. arayışı Ostrogotlar yardımıyla, Bizans imparatorları kurtarmak için, İtalya'da güç Krallarını, Theodoric'in Büyük, İtalyan topraklarına (488-493) ait ana izin ve Ravenna güçlü merkezi ile kendi krallığını oluşturun. Aynı zamanda Roma'da yaşayan papa, Kilise'nin başı oldu. VI ortasında., Gotlar'ın (535-53) kanlı savaşlarda sonra Bizans Italia (Jüstinyen) çıktı.
İtalya Silahlı kuvvetler Asker sayısı 216.8 bindir. (koleksiyondan 70.2 bin dahil); askerlerin temel servisi. 10 ay sürer. Kara kuvvetleri 128 bin dolar. askerler (57 bin dahil); m.in var., 920 savaş arabaları piyade, 1.354 topçu birliklerinin, 45 saldırı helikopterleri (440-tipi Leopard 1 dahil) 1018 tankları. Ceket 38 bin var. (2500. Havacılık mor da dahil olmak üzere., 1.5 k. Piyade mor., 5000. Şarj) asker ve 6 denizaltı sahip bulunmaktadır ve yüzey gemi Harrier 6 ile 20 (1 G. Garibaldi taşıyıcı uçak türü yönetim kurulu, 1 kruvazör, 4 destroyer, 14 fırkateyn). Havacılık 50.800 var askerler, diğerleri arasında gruplandırılmış Tornado ve AMX savaş uçaklarının ilk çarpışmasının 8 filosunda ve avcı uçaklarının 5 filosunda F-104 yazın. Paramiliter güçler 254,3 bin dolar. insanlar (111,8 thous dahil). carabinieries min. savunma ve polis-sivil konularda - min. içişler). 1949?dan beri İtalya?nın NATO. Savunma bütçesi GSYİH'nın% 1,5?idir.

İtalya Hakkında Yorumlar