Alava”

Alava

AlavaAlava nerededir? Alava 'nın Nüfus nedir?Álava, il, kuzey İspanya. Álava, kuzey İspanya'nın üç Bask Bölgesi vilayetinin en güneyindedir ve esas olarak Pireneler Arazisinin güney yamacındadır.Rioja Şarapları ile ünlüdür.

Ebro nehri (güneybatı) tarafından sınırlandırılmıştır ve sırasıyla Burgos ve Vizcaya illerine ait Treviño ve Orduña enklavlarını çevreler. Eskiden bir lord, 1332'de Castile'ye dahil edildi. Guipúzcoa ve Vizcaya ile, 1980'de Bask Bölgesi özerk toplumunun (otonom topluluğu) üç bileşenli eyaletlerinden biri oldu. İl üç ayrı bölgeden oluşmaktadır.

Kuzey ormanları sektöründe, izole çiftliklerle, göllerle ve Urquiola, Berries ve Omecillo nehirlerinin vadileriyle serpiştirilmiş, mısır (mısır) üretimi en önemli ekonomik faaliyettir. Başlıca adı Álava (aralarında, 'dağların arasında yer alan') Baskça adıyla ana merkez, Vitoria Ovası adı verilen yaklaşık 1.500 feet (460 metre) yükseklikteki bir intermontan havzasıdır.

Ovalar üzerinde yetişen şef mahsulleri buğday, arpa ve yulaftır; Şeker pancarı vitoria eyalet başkenti etrafında hakimdir. Vitoria Ovası'ndan Cantabrian ve Toloño dağları ile ayrılan güney Álavese Rioja, üzüm bağları, meyve bahçeleri ve zeytinlikler ile bilinir.

Sanayi (çoğunlukla hidroelektrik barajlar tarafından desteklenmektedir) Vitoria'da yoğunlaşmıştır. Alan 1,176 mil karelik (3,047 km2). Pop 309,635.

Alava Hakkında Yorumlar