Duygu Aykal”

Duygu Aykal

Duygu AykalDuygu Aykal (22 Nisan 1943, İstanbul - 8 Ocak 1988, Texas), Türk balerin ve koreograf. Orkestra şefi Gürer Aykal'ın eski eşi, yazar Sevgi Soysal'ın kardeşidir.

Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü'nde öğrenim görmüştür. Üç yıl Almanya'da Essen Bale Okulu'nda alman dansçı, koregraf ve bale yönetmeni Kurt Jooss ile modern bale çalıştı. Albrecht Knust ile Macar dans kuramcısı Rudolf Von Laban tarafından geliştirilen ve sinetografi ya da labanotasyon olarak bilinen dans yazısının, notasyonunu öğrendi. 1971?de Londra'da, Leonide Massine'den ders aldı ve Koreoloji Enstitü'sünü bitirdi.

1973'te Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne koreograf olarak katıldı. Ankara Devlet konservatuvarı ve Deviet opera ve balesi başkoregraflığına getirildi (1978). Birçok bale yapıtının, bu arada Cengiz Tanç'ın Çoğul bale müziğinin koreOgrafisini yaptı ve bu bale Uluslararası I. istanbul festivali'nde oynandı. Oluşum, Bulutlar nereye gider, insan? insan, Biz siz onlar, Uzlaşma, Sanat uzun yaşam kısa ve Çaykovski'nin Fındıkkıran Balesi müziği ile İnsan Kıran adlı koregrafileri gerçekleştirdi. Koregrafilerinde varoluş ve sevgi temalarına ağırlık vermektedir.

Devlet halk dansları topluluğu'nun sanat sorumluluğunu yaptı. Ablası yazar Sevgi Soysal gibi kanser nedeniyle 45 yaşında Texas, ABD'de öldü.

Duygu Aykal Hakkında Yorumlar