Adanson Michel”

Adanson Michel

Michel Adanson(7 Nisan 1727, Aix-en-Provence,doğup Fr.-3 Ağustos 1806, Paris) vefat etmiştir.

Tüm fiziksel özelliklerine dayanarak, bitkilerin sınıflandırılması ve isimlendirilmesinin doğal bir sistemini tasarlayan Fransız botanikçidir.

1749'da Adanson, Senegal için bir ticaret şirketi olan Compagnie des Indes ile dört yılını bir çalışan olarak geçirdi. Bazıları, natürist Georges Buffon'un gözetiminde Fransız kraliyet koleksiyonunun bir parçası olan büyük bir bitki örneği koleksiyonuyla geri döndü; Bunların çoğu şimdi Paris'teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi'ne ait. O, Senegal florasını ve yumuşakçalardan oluşan bir araştırmayı anlatan Histoire naturelle du Sénégal'i (1757) yayınladı.

Adanson?daki Familles des bitkileri (1763), bitkilerin üreme organlarına dayanarak kendi sınıflandırma sistemini öneren Carolus Linnaeus, İsveçli botanikçi tarafından çok karşı çıkılan bitkilere yönelik sınıflandırma sistemini tarif etmiştir. Adanson?un başlangıçta tarif ettiği bir grup olan yumuşakçaların sınıflandırılması anatomik karakterlere dayanıyordu. Adanson ayrıca botanik sınıflandırmada istatistiki yöntemlerin kullanımını ve torpido balıklarında elektrik çalışmasını ve kurbağa ve salyangozlarda uzuvların ve başların rejenerasyonunu tanıttı.

Adanson'un Avrupalı ??bilim adamları tarafından iyi bilinmesine rağmen, onun sınıflandırma sistemi geniş çapta başarılı değildi ve Linna sistemi tarafından yerine getirildi.

Adanson Michel Hakkında Yorumlar