Ada Tavşanı”

Ada Tavşanı

Ada Taşvanı


1. Anayurdu Eskidünya, özelliklede Akdeniz Havzası olan, ancak günümüzde dünyanın hemen her yerinde yaşayan ve yapısı bakımından tavşandan pek büyük farklılık göstermeyen (biraz daha küçük), tavşanımsılar takımından çok sayıda küçük kemirici, yabani veya evcil memeliye verilen ortak addır.

2. Bu cinsin örnek türü olan küçük kemirici memeli çayırlarda ve orman açıklarında, yeraltında kazdıklan dehlizlerle birbirine bağlanan inlerde toplu halde yaşar. Kurt, tilki, yaban kedisi, gelincik, yırtıcı kuşlar gibi doğal düşmanlarının azaldığı yerlerdetarıma çok büyük zarar verebileceğinden bazı ülkelerde, yabani ada tavşanlarıyla, onlara miksomatoz hastalığı bulaştırarak mücadele edilmektedir.
Evcil adatavşanı ise eti ve yünü için (Ankara tavşanı) yetiştirilir. Evcil adatavşanının dişisi, 6-7 aylık olduktan sonra üreyebilir yılda 4-8 kez doğurur ve her seferinde 6 veya 7 yavru yapar; yavrular 4 hafta sonunda sütten kesilir. Gebelik süresi 30 gündür. 2,5 yaşında, eti veya yünü için kesilen adatavşanının ağırlığı 2-2,5 kg arasında değişir ve bunun yüzde 60'ından verim alınır. Eti için üretilen evcil adatavşanı ırkları Yeni Zelanda, Kaliforinya ve Bourgogne ada tavşanlandır.

Ada Tavşanı Hakkında Yorumlar