Beguin (Albert)”

Beguin (Albert)

Beguin (Albert)
Fransızca yazan Isviçreli deneme yazan ve eleştirmen (La Chaux-de-Fonds, 17 Temmuz 1901 İsviçre'de doğmuş -İtalya Roma , 3 Mayıs 1957) vefat etmiştir. Basel'de, daha sonra Paris'te öğ-retim üyeliği ve Espri: dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan Beguin,Romantik Ruh ve Rüya. (l'Ame romantique et le Ikiye, 1937) adli incelemesinin yanı sıra, G. de Nerval, Balzac ve Ramuz üzerine kapsamlı araştırmalar yayımladı.
Cenevre ve Basel'de Fransız edebiyatını öğretir. 1940 yılında bir Fransız-İsviçre dergisi oluşturulması yoluyla entellektüel nişan: Les Cahiers du Rhone, Neuchatel yayınlanan, çağdaş Fransız yazarlar savunur hangi. Bu bağlılık, Kurtuluşun coşkusuyla devam eder: Beguin, diğerleri gibi, savaş kalıntıları üzerine yeni bir insan topluluğu kurmaya inanır.
Öğretmenlik faaliyetlerinden vazgeçer ve birçok dergide işbirliği yaparak kaleme aldığı 1946'da Paris'e döner.
Bernanos, ölümünden sonra (1948'de) yazılarıyla ilgilenmesini istedi. Esprit dergisinin müdürü Emmanuel Mounier ile birleşerek, bunun acımasızca ölümünden sonra tekrar başlıyor.
Bu sorumluluklara ek olarak, çeşitli geziler yaptı ve çok fazla iş yaptı: iki monograf (Pascal ve Bernanos) ve önemli baskılar, birçok Balzac romanı için öneri.
Albert Beguin, Esprit'in liderliğini Jean-Marie Domenach'a bıraktıktan sonra dinleneceği Roma'da bir kalp krizinden öldü. Esprit dergisinin sitesi, onun çalışmalarını karakterize eder.

Beguin (Albert) Hakkında Yorumlar