Begonya Çiçeği”

Begonya Çiçeği


XVII.yy'da Santo Domingo valisi olan Michel Begon'un adından gelmektedir.
Gösterişli yapraklan ve parlak, canlı çiçekleri nedeniyle bahçelerde ve saksılarda yetiştirilen bitki cinsidir.

Begonya bakımı nasıl yapılır?Begonya saksı çiçeği direk gün ışığına maruz kalmamalıdır. Gün ışığı aldığı yöne doğru eğilim gösterebilir. Gün ışığı almayan yönübelirli aralıklarla gün ışığına çevirilmelidir.Böylece çiçeğin bir yöne doğru eğilimi engellenebilir

Begonya çiçeği az ışık aldığı zaman yeteri kadar beslenemez bunun için çiçeklerinde solma ve kararma meydana gelir.

Beğonya nasıl sulanmalı?


Begonya çiçeği, yazın haftada en az iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır.
Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir. Kışın ise sulama tekniğinde Pazartesi günleri tercih edilebilir. Sulama esnasında kullanılan su kabı ölçeği hep aynı olmalı ve çiçeğe dökülen su saksının dibinde en fazla akşam sulamış isek, sabahleyin tabakda biriken su dökülmelidir.
Böylelikle bitkinin toprağında koku ve haşerelerin oluşmasına engel olunacaktır.Sulamada temel kural bitkinin toprağı kurudukça su verilmeli, toprağının kuru yada sulu olduğunu anlamamız için, toprağına parmağımıza batırarak kuru veya ıslak olduğunu anlayabiliriz. Islak ise bitkimiz topraktaki suyu henüz bitirememiş olduğundan sulamamızı bir sonraki sulama gününe bırakmalıyız.

Begonya (Begonia) Bitkisinin Çoğaltılması


  • Çoğaltılması sırasında köklerinden ayrılan begonya derhal ayrılan köklerinden başka bir saksının içine dikilerek çoğaltılır.
  • Bu yönteme kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayrılan 2.bitkimiz en kısa zamanda büyüyerek yapraklarını çıkarır.
  • Begonya bitkisinin çoğaltılması için en uygun zaman nisan ayıdır.
  • 1. ve 2. begonyamıza da aynı sulama, yetiştirme ve bakım işlemlerini uygulamalıyız.

Begonya Çiçeği Hakkında Yorumlar