Begin (Menahem)”

Begin (Menahem)

Begin (Menahem)
İsrail'li siyaset adamı Menahem Begin. Likud partisi liderliği ve İsrail başbakanlığı görevlerinde bulunmuş devlet adamı.
1967 Arap-İsrail Savaşı sırasında İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni ele geçirme konusundaki tavizsizliğiyle belki de en iyi şekilde tanındı.
17 Mayıs 1977'de, Likud Partisi ulusal bir seçim zaferi kazandı ve 21 Haziran'da bir hükümet kurdu. 1967 Arap-İsrail Savaşı sırasında İsrail tarafından işgal edilen Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ni ele geçirme konusundaki tavizsizliğiyle belki de en iyi şekilde tanındı.
Ancak Jimmy Carter, Pres ile anlaşmaya başladı. Ortadoğu'da barış için Mısır'ın Enver el-S?d?t'ı ve Camp David Anlaşması (17 Eylül1978) olarak bilinen anlaşmalar, 26 Mart 1979'da İsrail ile Mısır arasında imzalanan bir barış anlaşmasına doğrudan yol açtı.
Anlaşma şartları uyarınca İsrail, 1967 savaşından beri işgal ettiği Sina Yarımadası'nı tam diplomatik tanıma karşılığında Mısır'a iade etti. Begin ve S?d?t, 1978'de Nobel Barış Ödülü'nü aldı.

Begin (Menahem) Hakkında Yorumlar