Bernard Christiaan Neethling”

Bernard Christiaan Neethling

Bernard Christiaan Neethling Güney Afrikalı Cerrah (Doğum tarihi Beaufort west,8 Kasım 1922 Ölüm tarihi 2 Eylül 2001, Baf, Kıbrıs Cumhuriyeti ).
1967'de İnsandan insana ilk başarılı kalp nakli ameliyatını gerçekleştirdi.

Dünyaca ünlü kalp ameliyatı için, Cape Town’daki Groote Schuur Hastanesi'nde otuz cerrah, anestezi uzmanı, hemşire ve teknisyenlerden oluşan bir ekip gerekliydi. Profesör Barnard ve ekibi, 3 Aralık 1967 Pazar günü sabah saat 5: 52'de insandan insana başarılı ilk kalp nakli ameliyatını tamamladılar. Bir motor kazasında öldürülen genç bir kadının, Denise Darvall'ın kalbini, kalbi büyük ölçüde büyütülen Louis Washkansky'de kullandılar. Operasyon beş saat sürdü ve hasta hayatta kaldı, ancak bir akciğer enfeksiyonu geliştirdi ve epoch yapım işleminden on sekiz gün sonra pnömoni öldü. Bu, verici organın reddedilme olasılığını azaltan, ancak vücuttaki savunma mekanizmalarını zayıflatan immün baskılayıcı tedavi ile ortaya çıkmıştır. Profesör Barnard, aynı yıl Groote Schuur Hastanesi'nde yapılan ilk böbrek naklini gerçekleştirdi.


Profesör Barnard konferanslar ve röportajlar yaparak çokça seyahat etti. 1968 Nobel Tıp Ödülü için önerilmişti ancak ödülü kazanmamıştı. 1972 yılında Cape Town Üniversitesi'nde cerrahi bölümünde profesör olarak atandı. 25 Kasım 1974'te Groote Schuur Hastanesi'nde ilk çift kalp nakli operasyonu gerçekleştirdi. Yetmiş bir burs, onur derecesi, ödül ve süslemeler ile ödüllendirildi ve onurlandırıldı. Birçok ülkeden medya, yetenekleri için onu aradı, hayattan zevk aldılar ve doğru görüşlere her zaman haber verilebilirdi.

Güney Afrika için gayri resmi bir elçi olarak, birçok arkadaş kazandı. Ölüm ve ölme problemlerine dair içgörüyü pekiştirdi. Bir hastanın doğal olarak ölmesine izin verilip verilmeyeceği ya da ebbing hayatını yapay olarak uzatıp uzatmayacağı sorusu klinik ve duygusal karmaşıklıklar ile doludur. Tıp derneği resmen ötanaziye karşı olmasına rağmen, Barnard hükümetlerin bunu meşrulaştırmalarını talep etme yönündeki uluslararası saygısını kazanmıştır. Her zaman yaşam kalitesinin nihai kararı etkilemesi gerektiğini iddia etmiştir.

Barnard evlendi ve üç kez boşandı. 1948'de ilk karısı Aletta (Louwtjie) Louw ile evlendi. 1969'da boşandılar. İki çocuğu vardı: Deidre (şimdi Visser) ve 1984'te ölen bir oğlu Andre. 1970'te 19 yaşındaki Barbara Zoellner ile evlendi. Evlenmeden iki oğlu, Frederick ve Christiaan doğdu. Barnard ve Barbara 1982'de boşanmışlar ve 1988'de oracık kırk yıldan uzun bir süre Karin Setzkorn ile evlenmiştir. İki çocuğu vardı, Lara ve Armin, 2000 yılında boşandılar.

Bernard Christiaan Neethling Hakkında Yorumlar