Yeni Tayvan Doları”

Yeni Tayvan Doları

1949 yılından bu yana Eski Tayvan dolar başlangıçta Tayvan Bankası tarafından basımı yapılıyordu, 2000 yılından bu yana Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yayınlanıyor.

Komünistlerin Ocak 1949'da Pekin'i ele geçirmesiyle, Milliyetçiler Tayvan'a geri çekilmeye başladı. Çin'in altın rezervleri Şubat ayında Tayvan'a taşındı. Hükümet daha sonra Komünist Ayaklanma Dönemi Geçerli Geçici Hükümler uyarınca Tayvan Bankası tarafından verilen dolarların dolaşımdaki yeni para birimi olacağını ilan etmiştir. Böylece Yeni Tayvan Doları ilan edildi.

Yeni Tayvan doları Tayvan'ın de facto para birimi olmasına rağmen, yıllarca gümüş yuan yasal olarak para birimi kaldı. II. Dünya Savaşı sırasında gümüş yuan'ın değeri gümüş değerinden koptu. Birçok eski tüzüğün para cezası ve ücretleri bu para biriminde verildi.

Tüzüğe göre, bir gümüş yuan üç Yeni Tayvan doları tutar. Yılların enflasyona rağmen bu oran düzeltilmemiştir. Bu, gümüş yuan'ı uzun zaman önce tamamen resmi bir para birimi cinsi haline getirdi, satın almak, satmak veya kullanmak neredeyse imkânsız. Mevcut paralar NT $ 100, NT $ 200, NT $ 500, NT $ 1000 ve NT 2000 için banknotlar içerir. Not:NT $ = New Taiwan Dollar --> Yeni Tayvan Doları

Yeni Tayvan Doları Hakkında Yorumlar