Singapur Doları”

Singapur Doları

Singapur Doları

Singapur doları (İngilizce: Singapore dollar) Singapur'da kullanılan para birimidir. Singapur doları $ işşaretiyle veya diğer dolar para birimlerinden ayırmak için S$ kullanılır. 1 dolar, 100 cente bölünmüştür. Singapurun 2007 yılında yıllık enflasyon oranı %4.4'tür. Paranın uluslararası kodu SGD'dir.

1945'ten beri bir yüzyıldan uzun bir süredir, Singapur, diğer tüm İngiliz kolonileri gibi, Boğazlar Dolarını kullandı. Bu para birimi, 1939'da ülkenin bir Malezya devleti olarak İngiltere'den bağımsızlık almasıyla değiştirildi. Diğer devletlerle birlikte Singapur, Malezya Doları'nı kullanmaya başladı. Ancak, bu, bağımsızlığın ortaklaşa elde edilmesinin ardından sadece iki yıl sürecek değildi. Devlet ile Malezya hükümeti arasındaki uzlaşmaz farklar, Singapur'un kendi yoluna gitmesini ve ayrı bir ülke oluşturmasını sağladı, böylece Singapur Cumhuriyeti doğdu. Daha sonra para birimi ile ilgili konularda koordinasyon ve karar almak için Para Komisyonları Kurulu oluşturulmuştur. Bu, Singapur Doları terimini ilk etapta koordine etmekten sorumlu yönetim kurulu. Ancak, ?Orkideler? olarak bilinen Singapur dolarlarının ilki 1967'de basılmıştı. Cephelerinde orkide resimleri vardı ve bir dolar ile bin dolar arasında değişen dokuz farklı mezhepte bulunuyorlardı. Ancak bunlar 1976'da dolaşımdan geri çekildi ve halkın ?kuş? olarak tanınmasıyla değiştirildi. İkincisi, sol tarafındaki bir kuşun resimlerine sahipti. İkisi arasındaki belki de en önemli fark, 25 dolarlık banknotun 20 dolarlık banknotlarla değiştirilmiş olmasıdır. ?Kuş?, 1984'te, 20 dolarlık banknotun tamamen birbirine bağlandığını ve 2 dolarlık banknotun girdiği gemi serileriyle değiştirildi. Bu belki de devam eden ekonomik büyümenin bir sonucuydu; Para biriminin güçlendiğini gösteren bir işaret. 1999'dan beri kullanılmakta olan kullanımdaki para birimi,

Singapur doları, Sterlin bölgesinin sonuna kadar önce Sterlin Sterlini'ne ulaştı. Bundan sonra ABD Doları'na sabitlendi. Bununla birlikte, ekonominin çeşitlenmeye devam etmesi nedeniyle, şu anda Singapur Para Kurumu tarafından izlenmekte olan bir piyasa odaklı yaklaşım benimsemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Singapur Doları, kargaşa ve istikrarsızlığıyla ün salmış bir mahallede bile değerde cazip bir artış sağladı ve bunun hızla genişleyen dünya ekonomisine karşı nasıl devam ettiğini görmek ilginç olacak.

Singapur Doları Hakkında Yorumlar