Pakistan Rupisi”

Pakistan Rupisi

Pakistan Rupisi

Pakistan rupisi PKR ya da sadece rupi, Pakistan'da kullanılan resmî para birimidir. Pakistan Merkez Bankası tarafından dağıtılır. Rupi için en çok kullanılan simge Rs. Pakistan'da rupiler 'rupee', 'rupaya' ya da 'rupaye' olarak bilinir. Afganistan'da da Afgani ve Amerikan doları ile Pakistan rupisi gayriresmi olarak kullanılmaktadır.

Pakistanlı rupisi, Pakistan'ın resmi para birimi 500 yıldan fazla bir süre önce ortaya çıktı. Başlangıçta gümüşten yapılmıştı ve madalyonun değeri 178 tane ağırlığa eşdeğer, yaklaşık 11.5344 gramdı. Onun adı ?gümüş? için Sanskritçe sözcüğünden gelir.

Madalyonun ilk büyük darbesi, dünya ekonomisinin uluslararası müzakerelerde altın standardı benimsemeye karar verdiği ve gümüş ekonomisine dayalı rupi - paranın hızla değer kaybettiği 19. yüzyılın sonlarında gerçekleşecekti. Ancak bu, göreceğimiz gibi tek kriz olmayacaktır.

Rupisi, Pakistan'ın kendisi, Hindistan, Afganistan ve diğer halifelerin ve krallıkların yakın bölgelerinde olduğu gibi, kurulduğu günden beri uzun zamandır yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak, İngiliz İmparatorluğu'nun nüfusuyla, rupinin artık Pakistan'da kullanılmadığı, 1947'de ülkenin tacı kırdığı ve bağımsız hale geldiği ve kendi para birimine tekrar sahip olma hakkı verdiği 1947'de geri döndü.

İlk notlar Hindistan Bankası tarafından verildi, ancak sadece Pakistan'da kullanılmak üzere. İlginç olarak, ilk başta 1971'e kadar, iki cümle ile yazılmış yazıtlar, Bengalce dilini de düşünmüştü. İlk faturalar 1, 5, 10 ve 100 Rs idi. Sonra 2, 50, 500, 1000, 20, 5000 geldi.

Büyük notalarda basılan, ulusun babası olarak bilinen ve en küçüğü yükselen bir yıldız olan Muhammed Ali Cinnah'ın yüzüdür. Hücrelerin büyüklüğündeki varyansa ek olarak, aynı zamanda renk açısından da değişirler, güvenlik için izlenecek bir modele sahip değildirler.

Madeni paralar, gelecek yıl, 1948 yılında, ama tamamen farklı isimlerle geldi. Her ölçü için bir tane; pice, annas ve tabii rupiler. Zamanla geleneksel para birimleri ve değerler dolaşıma girer.

Suudi Arabistan?ın 50?li yıllarda ağırlıkla gelen hacıların yaratılmasında yalnızca Pakistan halkının dikkate alınmadığı belirtilmelidir. Haccı hacıların çoğu okur-yazar olmadığından, Pakistan hükümeti tarafından bilinen ? Hac ?, onlar tarafından kullanılmak üzere özel notlar ve farklı takas ve ödeme araçları yayınladı. Bu özel notlar 1950'den 1978'e kadar sürdü, ancak hala koleksiyoncuların elinde bulunabilir.

1982'de Pakistan rupisi, ülkenin o zamanki komutanı General Zia-ul-Haq'ın para birimine dönüştürdüğü zaman, İngiliz para biriminden ayrıldı. Hemen bir neden olarak, para biriminin keskin bir değer kaybı oldu. 80'li yıllarda% 40'a yaklaştı. Diğer bir sonuç da, ithal hammaddelerin fiyatının hızla düştüğü ve Pakistan ekonomisine ciddi zararlar verdiği ve temel sanayiye ulaştığı yönündeydi. Rüyasını düşürecek bir sonraki para birimi, yakın zamana kadar, 2008'e kadar, küresel krizden önce Pakistan parasını düşürdü. Pakistan'daki ekonomik krizin en kötüsü olarak, dolar rezervleri sadece 2 milyar ölçüldü.

Şu anda, Pakistan'da kullanılmaya başlanmasının yanı sıra, adını paraya veren bir ülke olan Afganistan'da da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pakistan Rupisi Hakkında Yorumlar