Çin Yuanı”

Çin Yuanı

Çin Yuanı

Renminbi Çin'in resmi parası, birimi Yuan'dır, ama çoğunlukla RMB kullanılmaktadır.Çin Halk Bankası tarafından basılır. Çin Halk Cumhuriyeti'nde kullanılan daha küçük para birimleri Yuan'ın bölünmesi ile oluşur. 1 Renminbi Yuan'ı 1 CNY = 0.6538 TRY (17.04.2018)

Çin, dünya üzerindeki ilk milletlerden biriydi ve takas yerini almak için para yarattı. Kalıpların içine bronzdan yapılmış ve döküm ilk madeni paralar, 4 etrafına yapılmıştır inci merkezi Çin'de yüzyılda. Bu sikkeler ortada yuvarlak bir deliğe sahipti, böylece dizgilerde tutulabilirlerdi. Yaklaşık bir yüzyıl sonra Çin'in ilk imparatoru Shi Huangdi, bunu kare bir deliğe dönüştürdü. Tasarım gelecek 2000 yıl boyunca değişmedi.

Yuan, Yuan'dan önce, Beş Hanedanlık döneminde MS 910 civarında kağıt parayla çalıştı. Ünlü kaşif Marco Polo, imparatorun dünyadaki bütün malları kendi başına satın almak için yeterli para basabileceğini belirterek kağıt para biriminde hayretler yaşadı. Szechwan'da sık sık bakır sıkıntısı yaşayan ve ütüye dayalı bir para birimine dönüştürülen kağıt para da kullanılmıştır.

Çok geçmeden, 1889'da, Yuan , İspanyol dolarından (peso) türetilmiş gümüş bir para olarak tanıtıldı. Pezo, Guam ve Filipinler'deki İspanyol varlığı nedeniyle 1600'lü yıllardan beri Güney Doğu Asya'da yaygın bir şekilde dolaşıyordu. Yuan, sycees denilen bakır para ve gümüş külçeleri değiştirdi. Aynı dönemde Yuan banknotlarda da yayınlandı.

1903'te hükümet Yuan para sisteminde başka paralar çıkarmaya başladı. Bunlar pirinç 1 nakit, 2, 5, 10 ve 20 mezheplerinde bakır paralar ve 1, 2 ve 5 nakit paralar idi. Kullanılan madeni paraların ve metallerin boyutları devrimden sonra değişmedi, ancak 1930'lara kadar nikel ve alüminyum paralar getirildiğinde aynı kaldı.

Modern Çin Yuanı da "halkların para birimi? olarak tercüme edilen Renminbi (RMB) olarak adlandırılıyor. İlk olarak Çin Komünist Partisinin Çin Halk Bankası tarafından 1948 yılının Aralık ayında yayınlandı. O zaman, Çin Komünist Parti ve Milliyetçiler arasında bir iç savaşa katıldı. Bu ihtilafın sona ermesinde komünistler anakarayı kazandı ve ülke ekonomisinin üzüntüyle karşı karşıya kaldığı yüksek enflasyona değinmek zorunda kaldılar. Böylece 1955'te, eski Yuan'ı 10.000 eski Yuan'lık bir yeni yuanla değiştiren ikinci bir Yuan serisi yayınlandı. Ekonomi dengelendi ve ülke yüksek umutlarla yeni bir çağa girdi.

Çin Yuanı Hakkında Yorumlar