100 Japon Yeni”

100 Japon Yeni

100 Japon YeniYen, Japonya para birimidir. 1 Yen=100 sen olup artık sen birimi kullanılmamaktadır ve bu hala devam etmektedir günümüzde bu yen yani yeni olarak adlandırılır. Aynı zamanda Amerikan doları, Avro ve İngiliz Sterlini'nden sonra rezerv parası olarak geniş çapta kullanılır. 100 Japon Yeni =3,81207769 Türk Lirası (17.04.2018)

Japonya'nın para birimi olarak bilinen Yen, kelimenin tam anlamıyla "daire" veya "yuvarlak nesne" anlamına gelir ve madeni paraların yuvarlak şekli ile gümüş Meksika Pezosu'na yansıtılmıştır. Daha önceki zamanlarda, bir Yen 100 seneye karşılık gelirdi, ama araştırmacılara göre sen artık Japonya'da kabul edilen bir para birimi değil.

Meiji hükümeti tarafından tanıtılan Yen, değişimin hiçbir standartının olmadığı tek para biriminin istikrarsız Edo Dönemi sisteminin yerini aldı. 1871 tarihli Yeni Para Birimi Yasası, Japonya'nın kayalık döviz durumuna istikrar getirme umuduyla Yen'i Japon parası olarak ödüllendirdi. Japonya'nın amacı Altın Para Birimi standardına girmek ve yeni para birimi kanununun tam olarak bittiği yerde imzalanmasıydı.

Sabit parasal değişim, Yen'in dalgalı bir para birimi olmasına neden olan dalgalı bir değişim oldu. Yen'in yüzen doğası, genel değerinin düşmesine neden oldu. Birçok araştırmacı, Yen'in II. Dünya Savaşı sırasında nihai değerini tamamen yitirdiğini belirtiyor. Japonya'nın para birimi bir kez Gold Standard'ın içinde bulundu, ancak Amerika Birleşik Devletleri Gold Standard statüsünü düşürdüğünde, Japonya'dan döviz kurları ve ithalatlarına ek ücretler konmaya başladı. Japonlar daha sonra Smithsonian Anlaşmasını ABD Doları ile ilişkide sabit bir döviz girişine imzaladılar. Bununla birlikte, piyasanın arz ve talep yönlerinde zarar verici dalgalanmalar söz konusu olduğunda, sözleşme düştü.

1949'da Yen 1 ABD Dolarına eşdeğerdi ve bu değişim araştırmacılara göre 1971 yılına kadar yürürlükte kaldı. Japon paraları 1, 5, 10, 50,100 ve 500 Yen olarak geliyor. Japon faturaları 1, 2, 5 ve 10,000 Yen. 2.000 Yen seçeneği, diğer fatura seçenekleri kadar sık ??kullanılmaz.

100 Japon Yeni Hakkında Yorumlar