Kanada Doları”

Kanada Doları

Kanada DolarıKanada doları, Kanada'da kullanılan para birimidir. Yalnızca $ işaretiyle veya diğer dolar para birimlerinden ayırmak için C$ ile gösterilmektedir. Bir Kanada doları, 100 sentten oluşmaktadır. 1 Kanada Doları = 3,24723488 Türk Lirası eder.(17.04.2018)

Kanada doları Kanada'da kullanılan para birimidir. Dünyadaki yedinci en çok işlem gören para birimi olmak, diğer dolar ağırlıklı para birimlerinden ayırt etmek için C $ olarak kısaltılıyor. 1841'de Kanada hükümeti tarafından yeni Kanadalı poundun dört ABD dolarına eşdeğer olduğu yeni bir sistem kuruldu, böylece bir pound sterlin bir pound'a, dört şilin ve dört Kanada pezine eşit oldu. Bu nedenle, Kanada doları on altı şilin ve 5.3 peni değerinde idi.

1850'de, yerel nüfus, Kanada Doları'nın ABD ile artan ticaret bağlantıları nedeniyle Amerikan birimini ele geçirmesini istedi, ancak Londra'daki yetkililer hala İngiliz parası boyunca kullanılan tek para birimi olarak parasal bir para sistemi istiyorlardı. Böylece, 1851'de, Kanada Yasama Konseyi ve Yasama Meclisi, ondalık para sistemine karşılık olarak sterlin sistemini tanıtma eylemini geçmeye karar verdi; buradaki fikir, ondalık paraların ABD doları para birimi ile bağlantılı olmasıydı. Bir ayarlama olarak, 1853 yılında bir altın standart tanıtıldı 1 Kanada doları = ABD $ 4.86 2/3. 1853 yasası kapsamında hiçbir sikkeye rastlanmadı. Diğer tüm eylemler iptal edilirken sterlin sikkeleri yasal hale getirildi. İngiliz sistemi ondalık sistemin sağlam kalmasına izin verse de, yine de sterlin sisteminin 'kraliyet' başlığı altında seçileceğinden olumluydular. Bu nedenle, 1858'de yeni ondalık sistem piyasaya sürüldüğünde, Kanada para birimi ABD para birimi ile uyumlu hale geldi, ancak İngiliz altın standardı 1990'lı yıllara kadar 1 Kanada Doları = 4.86 ABD Doları / ABD Doları tutarında yasal ihaleye devam etti. 1859'da Kanada posta pulları ilk kez ondalık sistemlerin mezhepleri ile dağıtıldı.

Tekdüzen Para Birimi Yasası 1871'de geçti ve farklı eyaletlerden çeşitli para birimleri tek bir Kanada doları ile değiştirildi. Altın standart, Birinci Dünya Savaşı nedeniyle geçici olarak terk edildi ve 10 Nisan 1933'te feshedilmesi tamamlandı. Ancak, İkinci Dünya Savaşı'nın çıkışındaki döviz kuru 1,1 Kanada doları = 1 ABD doları olarak 1946'da parite olarak değiştirildi. 1949'da sterlin devalüe edildi ve Kanada 1,1 Kanada doları = 1 ABD doları değerinde yeniden başladı ve Kanada dolarının yüzdüğünü, sadece 1962'deki döviz kurunun 1 Kanada doları = 0,925 ABD doları olduğu zaman, orijinal oranına dönmesine izin verdi. Bu peg neredeyse on yıl sürdü ve para biriminin değeri daha da yükseldi.

Kanada Doları Hakkında Yorumlar